Dietetyk do cateringu. Praca dietetyka w cateringu – specyfika i wyzwania. Coraz częściej możemy się spotkać z ofertami pracy dla dietetyka w cateringach dietetycznych. Rynek dostarczania gotowych posiłków pod drzwi rozwija się dynamicznie, przez co zapotrzebowanie na wykwalifikowanych dietetyków cateringowych / żywienia zbiorowego jest bardzo duże.
Poznaj gotowy system dla cateringów dietetycznych
Jakie wygląda praca dietetyka w cateringu?
Poruszane tematy
- Jakie wygląda praca dietetyka w cateringu?
- Dieta dla klienta indywidualnego a dieta dla cateringu
- Specyfika diety układanej dla cateringów dietetycznych
- Narzędzia do pracy dla dietetyka do cateringu
- Czy zatrudniać dietetyka?
- Praca dietetyka w cateringu – jadłospisy i co jeszcze?
- Oferta Mobilny Catering – diety, konsultacje, wsparcie
- Podsumowanie
W zależności od ustaleń między cateringiem a dietetykiem obowiązki i forma pracy może przebiegać różnie.
Podstawową i najważniejszą czynnością dietetyka w cateringu dietetycznym jest układanie jadłospisów, co wiąże się z:
- stworzeniem i wprowadzeniem przepisów do programu jakim dysponuje catering / dietetyk,
- zbilansowaniem ich pod kątem makroskładników,
- stworzeniem jadłospisu uwzględniającego specyfikę diet cateringowych,
- przeliczeniem na wybrane kaloryczności / warianty,
- przekształceniem diety podstawowej na inne rodzaje diet.
Praca dietetyka często obejmuje prowadzenie konsultacji dla klientów w celu poprawnego doboru diety czy też kaloryczności. Usługa taka zwiększa szansę danego cateringu na rynku i pozwala na lepsze zaopiekowanie się klientem pod kątem dietetycznym.
Dieta dla klienta indywidualnego a dieta dla cateringu
Różnica w układaniu jadłospisu dla klienta indywidualnego a jadłospisu dla kilkudziesięciu lub kilkuset klientów cateringowych jest ogromna.
- W dietach indywidualnych po zebraniu wywiadu zdrowotnego i żywieniowego mamy konkretne wytyczne, według których ustalamy jadłospis. W dietach cateringowych musimy wstrzelić się w wymagania i preferencje żywieniowe dużej grupy ludzi i maksymalnie urozmaicić jadłospis, aby zadowolić przynajmniej większość z nich.
- Należy uwzględnić szybkość przygotowywania kilkudziesięciu posiłków, a nie jednego.
- Sposób przygotowania potraw powinien być dostosowany do dużej ilości porcji i łatwości w ich porcjowaniu.
- Należy uwzględnić food cost dzienny dla każdej diety.
- Należy uwzględnić sprzęt gastronomiczny, jakim dysponuje kuchnia.
- Należy uwzględnić wielkość porcji i objętość opakowań, jakich używa catering.
Specyfika diety układanej dla cateringów dietetycznych
- WIELE RODZAJÓW DIET – MINIMALIZACJA ILOŚCI POTRAW. Cateringi dietetyczne oferują najczęściej więcej rodzajów diet, a zadaniem dietetyka jest ułożenie jadłospisu bazowego (najczęściej dieta bazowa to dieta standard / redukcyjna / balans) i przekształceniem go na pozostałe, oferowane diety, tak aby wprowadzić jak najmniejszą ilość nowych potraw.
- JEDNA DIETA W KILKU KALORYCZNOŚCIACH. Po stworzeniu wszystkich diet, należy je przeliczyć na pozostałe oferowane kaloryczności, najlepiej z jak najmniejszą ilością wprowadzania wielu porcji dla jednej potrawy.
- DOBÓR POTRAW DO JADŁOSPISU. Zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej pracochłonna część pracy dietetyka w cateringu. Szczegóły jadłospisu są zawsze ustalane z danym cateringiem, ale w większości obowiązuje:
- zakaz powtarzalności tego samego produktu głównego w skali dwóch dni lub więcej,
- uwzględnienie podania potrawy na ciepło / zimno np. w przeciągu jednego dnia powinny być podane potrawy zarówno na ciepło jak i na zimno,
- uwzględnienie różnorodności smaków – np. w ciągu dnia nie powinna pojawić się więcej niż jedna potrawa na słodko,
- potrawy szybkie w przygotowaniu powinny być w skali dnia dobrane z potrawami pracochłonnymi,
- podczas doboru potraw / produktów należy uwzględnić termin zakupów. Jeżeli zakupy na poniedziałek robione są w sobotę to dostarczenie klientom świeżego pieczywa może być kłopotliwe (chyba, że pieczywo pieczemy sami),
- potrawa nie powinna powtarzać się częściej niż np. co 2 miesiące,
- uwzględnienie sezonowości, dostępności produktów spożywczych oraz ich cen,
- uwzględnienie objętości porcji po obróbce mechanicznej oraz termicznej danej potrawy. Szczególnie w dużych kalorycznościach istotne jest zwrócenie uwagi czy dana potrawa zmieści się do pudełek jakimi dysponujemy,
- jadłospis zawsze musi być przygotowany min. z tygodniowym wyprzedzeniem.
Narzędzia do pracy dla dietetyka do cateringu
Bardzo często dietetyk rozpoczynający pracę dla cateringu układa diety na oprogramowaniu, które służy do tworzenia diet indywidualnych, obsługi gabinetu. Oczywiście jest to możliwe, ale wymaga dużo większego nakładu pracy samego dietetyka, a także osób na kuchni. Korzystanie z takich programów przy dużej ilości zamówień w cateringu może generować błędy, wydłużać pracę całego zespołu i wpływać na jakość oferowanej usługi.
Programy przeznaczone do diet indywidualnych:
- Nie uwzględniają obróbki mechanicznej i termicznej (WOM; WOT) – gotując potrawę dla jednej osoby, nie ma potrzeby uwzględniać np. ile gramów mniej banana dostanie pacjent po obraniu go ze skórki (WOM), czy o ile gramów zwiększy się jego porcja ryżu (WOT). Przy zamówieniu np. na 200 osób może się okazać, że rozkładając banana do pudełek (nie uwzględniając WOM-u) nie wystarczy dla wszystkich osób. Nie uwzględniając WOT/ WpOT nie wiemy tak naprawdę, ile danej potrawy mamy zapakować na jedną osobę / na daną kaloryczność.
- Jadłospis układany jest zawsze na jedną osobę i nie uwzględnia ilości zamówień na dany dzień, a więc kucharze sami muszą policzyć, ile tak naprawdę mają ugotować danej potrawy.
- Taka sama sytuacja występuje w kwestii listy zakupów. Lista zakupów generowana jest na jedną osobę na jedną kaloryczność.
- Kucharze dostają przepisy na każdą dietę osobno, muszą zweryfikować które potrawy się powtarzają, które są tylko odrębnymi wariantami (mała zmiana np. jednego składnika), a które są zupełnie nowe.
Specjalistyczne oprogramowanie dla cateringów dietetycznych – Mobilny Catering: System dla cateringów dietetycznych
Rozwiązaniem wszystkich problemów z zakresu pracy dietetyka i kuchni jest wykorzystanie specjalistycznego programu przeznaczonego m. in. do układania diet dla cateringów.
Rozbudowany moduł dietetyczny posiadający innowacyjne funkcjonalności pozwala na:
- szybszą pracę dietetyka w zakresie tworzenia jadłospisów,
- zmniejsza czas pracy kucharzy,
- pozwala na precyzyjną organizację przygotowywania posiłków od listy zakupów po pakowanie gotowych potraw.
Oprogramowanie Mobilny Catering pozwala na:
- Tworzenie różnych diet dla wielu kaloryczności w zdecydowanie szybszym czasie niż większość oferowanych programów.
- Automatycznie przelicza gramaturę potraw danej diety na dowolną ilość wybranych kaloryczności.
- Kopiowanie, modyfikację i tworzenie nowych produktów / potraw / posiłków oraz całej diety i to wszystko z poziomu układania jadłospisu.
- Przenoszenie wszystkich diet z kalorycznościami i wariantami na dowolną datę w przyszłości.
- Utworzenie wariantu potrawy – zamiast tworzyć kilka nowych potraw z niewielką różnicą, w oprogramowaniu Mobilny Catering mamy możliwość tworzenia wielu wariantów jednej potrawy.
- Potrawy możemy precyzyjnie rozpisać poprzez dodawanie grup składników, co ułatwia pracę kucharza.
- Generowanie rzeczywistej listy zakupów, uwzględniającej ilość zamówień na każdą dietę i wybrane kaloryczności.
- Generowanie raportów na kuchnię z przepisami, a następnie gramaturą gotowych potraw po przygotowaniu (uwzględnia WOT i WOM produktów).
Oprogramowanie Mobilny Catering i zawarty w nim moduł dietetyczny ułatwia pracę dietetyka w zakresie układania diet dla cateringów. Poprzez rozbudowany system raportów na kuchnię zmniejsza ilość potencjalnych błędów, jednocześnie zwiększając szybkość produkcji.
Oprogramowanie Mobilny Catering jest inteligentnym narzędziem pozwalającym na układanie, bilansowanie diet dla cateringów a tym samym zdecydowanie szybsze i łatwiejsze przygotowywanie diety.
Czy zatrudniać dietetyka?
Duża część cateringów rozpoczyna działalność bez pomocy dietetycznej i jeżeli catering oferuje swoim klientom urozmaiconą dietę, niewykluczającą żadnej grupy produktów, to jest to akceptowalne rozwiązanie, ale ograniczające rozwój cateringu.
W momencie, kiedy catering dietetyczny zaczyna oferować więcej rodzajów diet, m.in.:
- diety do konkretnych jednostek chorobowych,
- jadłospisy z wkluczeniami,
- jadłospisy indywidualne
współpraca z dietetykiem jest konieczna. Oferując i dostarczając zbilansowaną dietę, catering bierze odpowiedzialność za żywienie danej osoby i jej stan zdrowia, dlatego dietetyk w cateringu jest dużą pomocą.
Praca dietetyka w cateringu – jadłospisy i co jeszcze?
Część cateringów dietetycznych zatrudnia dietetyka tylko w obszarze układania jadłospisów, najczęściej w niepełnym wymiarze godzin i niejednokrotnie w formie pracy zdalnej.
Druga część zatrudnia dietetyka na etat, co oczywiście wiąże się z większymi kosztami, ale ma swoje plusy w postaci lepszej współpracy między dietetykiem a kuchnią, pomocy w obsłudze klienta, świadczenia konsultacji dietetycznych dla klientów, kontroli zachowania jakości i poprawności w przygotowywaniu poszczególnych diet.
Trzecią opcją pośrednią jest oferta Mobilnego Cateringu w postaci gotowych jadłospisów dla cateringów dietetycznych oraz konsultacji dietetycznych.
Oferta Mobilny Catering – diety, konsultacje, wsparcie
Mobilny Catering oferuje swoim klientom ułożone, zbilansowane jadłospisy dla cateringów w dowolnej ilości kaloryczności, a także w różnych wariantach.
Diety ułożone przez naszego dietetyka uwzględniają:
- Bilans kaloryczny
- Bilans makroskładników
- Specyfikę diet dla cateringów
- Różnorodność i sezonowość produktów
- Urozmaicenie przepisów
- Foodcost
Aktualnie dostępne diety to:
- Dieta standard
- Dieta standard bez ryb
- Dieta bez glutenu
- Dieta bez laktozy
- Dieta niski IG
- Dieta sport
- Dieta wegetariańska z rybami
- Dieta wegetariańska bez ryb
Wybierając plany żywieniowe Mobilnego Cateringu mamy gotowe jadłospisy wprowadzone do systemu bez konieczności zatrudniania dodatkowej osoby do zespołu. Wykupiony jadłospis dla cateringu można dowolnie modyfikować pod swoje indywidualne wymagania, czy losowe zmiany w zakresie dostępności produktów.
Oferta może być poszerzona o konsultacje z dietetykiem klinicznych, który wspomoże przyszłych klientów cateringu w wyborze kaloryczności czy też rodzaju diety.
Podsumowanie
Współpraca cateringu z dietetykiem w dowolnej formie, wiąże się z rozwojem firmy. Daje klientom poczucie bezpieczeństwa w kwestii czuwania nad ich jadłospisem przez osobę kompetentną, a jednocześnie zwiększa szanse rozwoju dla cateringu dietetycznego.
Zobacz również: